Vaktsineerimine
Riiklik vaktsineerimiskalender https://www.riigiteataja.ee/akt/107072011003Omal soovil kalendrivälised vaktsiinid on tasulised.
Meie keskuses saab vaktsineerida end järgnevate haiguste vastu:
- A Hepatiit
- B Hepatiit
- Gripp
- Puukentsefaliit
- Tuulerõuged
- Difteeria-teetanus-läkaköha
- Lastehalvatus
- Papilloomviirus (emakakaela vähi põhjustaja)
- Pneumokokk
- Rotaviirus
- Leetrid-mumps-punetised
- Kõhutüüfus
NB! Vajalik eelnev kokkulepe ( vaktsiinid on vaja eelnevalt tellida)
Mida teha, kui vaktsineerimise järgselt tekivad kõrvaltoimed?
Juhul, kui süsti järgselt tekib süstekohale punetus või kõva tükk, pidage nõu oma pereõe või perearstiga. Kui lapsel tekib palavik, mis on kõrgem, kui 38,5, andke lapsele palavikualandajat(paracetamol,ibuprofeeni suspensioon). Lokaalsete reaktsioonide korral (süstekoha valu, punetus) asetada süstekohale külm ja niiske kompress. Juhul, kui laps nutab kiledalt ja palavik ei allu ravile, pöörduge Lastehaigla valvetuppa. Kõikidest vaktsineerimise järgselt tekkinud kõrvaltoimetest informeerige esimesel võimalusel ka oma perearsti/pereõde.
Millistel juhtudel ei vaktsineerita?
- Äge, kõrge palavikuga (üle 38°) kulgev haigus. Palaviku ajal tõuseb organismis nende ainete tase, mis pärsivad antikehade teket ja seega pole vaktsiinist saadav kasu maksimaalne.
- Ülitugev allergiline reaktsioon mõnele vaktsiinis sisalduvale ainele (kanamunavalk).
- Sama vaktsiini eelmise doosi järgselt tekkinud tugev allergiline reaktsioon (anafülaktiline šokk, hingamisraskus).
- Immuunpuudulikkus - organismis ei ole piisavalt neid rakke, mis tekitaks kaitse haiguse vastu. Immuunpuudulikkusega inimesi vaktsineeritakse surmatud vaktsiinidega ja/või komponentvaktsiinide korduvate süstetega.
Reisinõustamine
Nõuandeid reisile minnes
Enne reisile minekut tuleks ennast olenevalt sihtkohast lasta vaktsineerida reisipiirkonnas levivate nakkushaiguste vastu. Vaktsineerimine peaks leidma aset umbes 1-2 kuud ennem reisi, et olla kindel vaktsiini toime saavutamises. Meie keskuses saab reisinõustamisele ennast registreerida perearsti vastuvõtule.
RAVIMITE KAASAVÕTMINE REISILE
Kui Eestisse saabuv või Eestist lahkuv reisija peab kasutama ravimeid, võib ta ilma Ravimiameti loata võtta kaasa 5 erinevat nimetust ravimeid ja ühte ravimit kuni 5 pakendit. Nende 5 erineva nimetuse alla kuuluvad nii retsepti- kui käsimüügiravimi.
Jaemüügipakendite suurused, millest suuremate pakendite korral on luba alati vajalik, on:
- tahketel ravimvormidel (tabletid, kapslid) kuni 100 ühikut
- pulbritel lahuse valmistamiseks 500 g,
- homöopaatilistel graanulitel 50 g,
- infusioonilahustel ja suukaudsetel lahustel 500 ml,
- süstitavatel ravimvormidel 10 ampulli või viaali,
- välispidistel ravimitel 200 ml või 200 g, droogidel 100 g.
Kui kaasavõetavate ravimite hulgas on narkootilisi (näiteks tugevaid valuvaigisteid) või psühhotroopseid ravimeid (näiteks rahusteid), kehtivad teised tingimused.
Schengeni riikidesse (Belgia, Prantsusmaa, Saksamaa, Luksemburg, Holland, Itaalia, Portugal, Hispaania, Kreeka, Austria, Šveits, Island, Norra, Rootsi, Taani ja Soome; Eesti, Läti, Leedu, Tšehhi, Ungari, Malta, Poola, Slovakkia ja Sloveenia) reisides peab iga psühhotroopse ja narkootilise ravimiga alati kaasas olema Ravimameti poolt väljastatud tunnistus. Schengeni tunnistuse saamiseks tuleb pöörduda arsti poole, kes koos retsepti väljakirjutamisega täidab ka vormikohase taotluse »
Nõuetekohase taotluse saabumisel väljastab Ravimiamet tunnistuse 5 tööpäeva jooksul, tunnistus kehtib 30 päeva. Kui reisitakse teistesse riikidesse võib ilma Ravimiameti loata narkootilisi või psühhotroopseid ravimeid kaasa võtta 1 jaemüügipakendi suurusega kuni 20 ühikut (tabletti, kapslit) ning ravimitega peab kaasas olema arsti teatis ravimite vajaduse kohta või retsepti koopia.
Kui kaasavõetavate erinevate ravimite nimetuste arv on suurem kui 5, ühe ja sama ravimi pakendeid on rohkem kui 5, jaemüügipakendite suurus on ületatud või teistesse riikidesse kaasavõetavate narkootiliste ja psühhotroopsete ravimite kogus on suurem – tuleb taotleda Ravimiametilt luba.